Chráňte svoj dom pomocou kvalitných dverí


Traduje sa, že šťastie praje pripraveným. Aby ste aj vy mali pri výbere nových interiérových dverí a vchodových dverí šťastnú ruku a jasnú predstavu, pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších údajov.

Či už sa vraciate z práce do svojho domu, či bytu hlavné vchodové dvere sú tými prvými, ktorými prejdete pri vstupe do budovy. Vedľajšie vchodové dvere využijete ako druhý rezervný vchod, vstup do pivnice alebo na záhradu. Spoločným prvkom všetkých vchodových dverí do bytu či domu je to, že by sa vždy mali otvárať smerom dovnútra.

Predaj protipožiarnych dverí vždy riešte priamo v predajni medzi odborníkmi.

kľúče v dverách

V interiéri samotnom sa stretávame s ďalšími typmi dverí. Záleží na vašich potrebách. Budú sa vám do izieb hodiť dvere z laminátu, masívne, s 3D fóliou, sklenené alebo posuvné? Alebo dvere zhrňovacie, pretože len jednoducho nemáte dostatok miesta?

Špeciálne upravenú konštrukciu majú dvere, ktoré plnia bezpečnostnú a protipožiarnu funkciu. Stretnete sa tak s dverami protipožiarnymi, ktoré sú odolné voči plameňom a teplu alebo s dverami bezpečnostnými, ktoré majú zabudované prvky proti prerazeniu či vypáčeniu. Aby funkcia bezpečnostných dverí bola zaručená, musí tieto dvere inštalovať len odborník a protipožiarne dvere do bytu s protipožiarnou úpravou je podľa stavebného zákona nutné zasadiť do protipožiarnej obložkovej zárubne.

Aký materiál a povrch dverí preferujete?

Vchodové a interiérové dvere rozdeľujeme podľa konštrukcie materiálu a povrchu. Ak ste priaznivcom robustnejších materiálov, potom vás určite zaujme oceľ. Oceľové vchodové dvere v sebe majú väčšinou zabudované aj bezpečnostné prvky. Nestarnúcou klasikou sú drevené dvere, k ich výrobe sa používa napríklad smrek, smrekovec, dub a z vonkajšej strany môžu byť chránené ďalším materiálom. Dvere plastové sa zase ľahko udržiavajú a dostupné sú v rôznych farebných prevedeniach, takže ich môžete kombinovať aj s oknami.

dom

V interiéri sa vám môžu vynímať hladké dvere z ľahkého dreveného rámu alebo dvere rámové, ktoré majú najčastejšie sklenenú výplň. Pre milovníkov masívneho dreva sú v ponuke tzv. vidiecke dvere, priaznivci skla určite zapátrajú po sklenených dverách z bezpečnostného skla. Ak musíte riešiť každý centimeter, určite sa poobzerajte po posuvných a zhrňovacích dverách. Posuvné dvere na stenu nepotrebujú žiadny priestor pre otváranie a zhrňovacie dvere je možné nasadiť do existujúcich zárubní aj otvorov.